KALITE KONTROL

KALITE KONTROL

Firmamızın temel prensiplerinden olan ölçü, ölçüm ve kalite kontrol prosedürlerinin eksiksiz uygulanması amacıyla 2005 yılında fabrika bünyesinde mekanik ve kimyasal labratuvarları kurulmuş olup azami müşteri memnuniyeti sağlanmaktadır.

Yurtdışındaki pazarını artırmak amacıyla her yıl en az 6-7 fuara katılan firmamız dünya pazarındaki yerini sağlamlaştırmıştır.24 saat kesintisiz çalışmayı sürdüren ekibimiz ile siz değerli müşterilerimizin güvenine layık olmak ve daha iyiye beraber imza atmak temennisini taşımaktayız.

Kalite Kontrol Labarotuvarımız
MARES marka 500 kg.lık ve 2 Tonluk çekme test makinemizle, daha hassas çekme testlerini yapabiliyoruz.

OBLF kimyasal test makinemiz ile başta karbon, mangan, silisyum vb. olmak üzere toplam 16 element değeri raporlanabilmektedir.

ALŞA marka 40 tonluk çekme test makinemizle de, çekme testlerini yapabiliyoruz. Test sonuçları grafiksel olarak da ekranda görülebilmekte ve raporlanabilmektedir.

Kalite Kontrol Süreçleri

Kalite kontrolcülerimizden biri üretim sürecinde çıkan ürünün ölçülerini, çubuk ağırlığını vb. kontrol eder, diğeri ise sevk edilmek üzere hazırlanmış paketin ölçülerini, çubuk sayısını, boyunu, paket ağırlığını vb. gibi kontrolleri yapar ve etiketler. Bir diğeri ise kimyasal ve fiziksel testlerini yapar.

Hammadde kontrolü şu şekilde olmaktadır. İstifine indirilen her dökümden bir kütük hammaddesinden, kimyasal analiz yapılmak üzere numune alınarak, planyada yüzeyi düzeltilir, sonra taşlanır ve OBLF spektrometre kimyasal test makinesinde kimyasal test uygulanır.

Mamul test alma süreci şu şekilde gerçekleştirilmektedir. Aynı dökümden 25cm.lik iki adet numune alınır. Yine aynı numuneden 5 cm.lik bir parça kesilerek yüzeyi düzgün bir şekilde taşlanır. Bu 5 cm.lik parça, OBLF spektrometre kimyasal test makinesi ile istenen kalitedeki değerlerde olup olmadığı kontrol edilir.

Alınan 25 cm.lik iki adet mamul numunesinden biri, mekanik atölyedeki planya ile çekme testine uygun şekilde hazırlanır. Diğeri ise, kalite kontrol bölümünde 1 yıl saklanmak üzere etiketlenerek şahit numune olarak, rafına konulur. Planyada hazırlanan test numunesi, ALŞA marka 40 tonluk mekanik test cihazında teste tabi tutulur. Test sonuçları istenirse grafiksel olarak da raporlanabilmektedir. Test sonuçları istenen standart değerlerle karşılaştırılması yapılarak akma, çekme, uzama değerleri kontrol edilir.

Eğme testi ile de üzerinde bozulma, kırılma ve çatlama olup olmadığı kontrol edilir. Mikroskobumuz ile tel yüzey kaplamasının düzgünlüğü kontrol edilebilmektedir.


2005 - 2018 Kardemir Haddecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ©

Bulutomo