KALITE KONTROL

KALITE KONTROL

Firmamızın temel prensiplerinden olan kalite kontrol prosedürlerinin hem hammadde de hem de mamul de mekanik ve kimyasal olarak uluslar arası EN10204/3.1 Gözetim Sertifikası gerekliliklerinin uygun ve eksiksiz uygulanması amacıyla 2005 yılında İzmir fabrikamız bünyesinde kendi labratuvarı kurulmuş olup azami müşteri memnuniyeti sağlanmak için tüm imkanlar kullanılmaktadır.

24 saat kesintisiz çalışmayı sürdüren ekibimiz ile müşterilerimizin güvenine layık olmak için var gücümüzle hizmet vermekteyiz.

Kalite Kontrol Labarotuvarımız

 

Kalite kontrol laboratuvarımız bünyesinde kimyasal analizler , mekanik ve metalografik testler yapılmaktadır.

  • MARES marka 500 kg.lık ve 2 Tonluk çekme test makinemizle, daha hassas çekme testlerini yapabilmektedir.
  • OBLF kimyasal test makinesi ile başta karbon, mangan, silisyum , fosfor, kükürt, vanadyum, alüminyum, bor vb. olmak üzere toplam 16 element değeri raporlanabilmektedir.
  • ALŞA marka 40 tonluk çekme test makinesi ile çekme testleri EN ISO 6892-1 stamdardına uygun şekilde yapabilmekte; test sonuçları grafiksel olarak da ekranda görülebilmekte ve raporlanabilmektedir.
  • Laryee (150j-300j) marka çentik darbe test makinesi, manuel v-çentik açma makinesi ve -30 °C ye kadar test numunelerini soğutabilen soğutucumuzla, ISO EN 148-1 standardına uygun testler yapılabilmektedir.
  • AR-GE Laboratuvarımızda ayrıca mikroskop, bakalite alma, zımparalama, kesme, sertlik ölçüm cihazları bulunmaktadır.


Kalite Kontrol Süreçleri

Tüm ürünlerimiz üretildikleri hammaddeden başlayarak sevki tamamlanana kadar fabrikamız bünyesinde geçirdiği tüm süreçlerde 7 gün 24 saat boyunca Kalite Kontrol Uzmanlarımızın denetimi altındadır.

  • Hammadde kontrolü: Mamul üretiminde kullanılacak hammaddenin uygunluğunun kontrolü için, istifine indirilen her kütük hammaddesinin her bir dökümünden numune alınarak kimyasal test uygulamasının yanısıra yüzey kalitesi, görsel, boyutsal ve dağlama kontrolleri de Kardemir Haddecilik San. ve Tic. A.S bünyesindeki labarotuvarımızda yapılmaktadır.  

 

  • Proses ve Mamül Kontrolü: Tüm mamüllerimiz üretilirken devrede olan 'Otomatik Anlık Alarm Sistemi', malzemeleri ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemleri ışığında boyutsal ve şekilsel uygunluklarının yanısıra uluslararası standatlara ve/veya özel sipariş gerekliliklerine göre mamül ölçüsü ve ağırlığı, doğruluğu ve yüzey uygunluğunu takip eder, aksi durumlarda ilgili departmanlara 'Hata' uyarısı göndererek gerekli düzeltmelerin yapılması konusunda ilgili Uzman birimlerimize rehberlik eder.

Kontrol sonucunda uygun bulunan hammadde, üretime dahil edildiği andan itibaren Kalite Kontrol uzmanlarımızdan iki kişi üretim süreci boyunca çıkan ürünleri ve paketleri uluslararası standart ve sipariş gerekliliklerine göre kontrol edip raporlar ve etiketler, laboratuvardaki mühendisler, kimyasal testleri, akma, çekme, uzama, eğme gibi mekanik testlerini ve yüzey uygunluğu kontrollerini yaparlar, sevk edilmek üzere hazırlanmış mamullerin son kontrolleri ise, yükleme sırasında yapılır ve paketler uygunsa barkod okuyucu ile çıkış iznini verirler.

 

Üretilen veya Yüklenen paketlerin takibi barkodlama ve bilgisayar programı sayesinde anlık olarak izlenebilmektedir. Her üretim bandına bakan Kalite Kontrol Mühendisleri de, sürekli sahayı gezerek proses kontolleri yaparlar. Tüm bu süreçlerde Otamatik Anlık Alarm Sisteminin eşliğinde 'Uyarı' ve 'Kayıt Altına Alma' özelliği sayesinde istenmeyen durumlara malzeme fabrika sahamızdan çıkmadan müdahale etme şansımız olmaktadır.


2005 - 2018 Kardemir Haddecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ©

Bulutomo